התקשרו: 03-7711111
ביטוח חסכון והשקעה

ביטוח חסכון והשקעה

הדרך להגשמת חלומות

תוכניות חסכון והשקעה

לכולנו יש חלומות שאנחנו מעוניינים להגשים. בין אם מדובר בלימודים במוסד יוקרתי, קניית בית, טיסה ארוכה לחו”ל, רכב או כל דבר אחר, חלומות אלו עולים כסף. בכדי שתוכל להגשים את חלומותיך הגדולים, עליך לתכנן את העתיד ולחסוך. עבור מטרה זו ממש קיימות תוכניות החיסכון וההשקעה. במאמר קצר זה, נתמקד בשלושה סוגים של תכניות חיסכון: קופות גמל וקרנות השתלמות, וטופס פייננס.

קופות גמל

קופת גמל היא סוג של תכנית חיסכון שנועדה לטייח ארוך, אשר חבריה נהנים מהטבות מס מסוימות. ההפקדה בקופת הגמל היא שוטפת או חד-פעמית, או במילים אחרות, בעל קופת הגמל מפריש כמות מוגדרת מן המשכורת החודשית שלו מידי חודש או בסוף שנה. אפשרות נוספת היא הפקדת הכספים באופן שוטף ע”י המעסיק של בעל הקופה.

את משיכת הכסף מקופת הגמל ניתן לבצע במספר דרכים. ניתן למשוך סכום כספי באופן חד פעמי במועד משיכה שנקבע מראש בתכנית, למשוך סכומים בחלקים לאורך תקופה או למשוך סכומים במתווה של קצבה חודשית לאחר הגעה לגיל פרישה (פנסיה), מותנה בתקנות המס השונות, מומלץ להתייעץ לפני פתיחת הקופה לגבי האפשרות הספציפית באופן משיכת הכסף בגיל פרישה.

ומה היתרון בקופות גמל?

הנקודה היא שהן מתאימות לכל אדם בשל מגוון הדרכים שיש להשקיע בהן. בין אם מדובר בהשקעות בעלות סיכון נמוך דוגמת איגרות חוב ממשלתיות (אג”ח) או בהשקעות בעלות סיכון יותר גבוה כגון השקעה במניות בבורסה – ההחלטה נמצאת בידי בעל הקופה.

קרנות השתלמות

גם קרן ההשתלמות היא סוג מסוים של קופת חיסכון שנועדה לשכירים ועצמאים גם יחד. ישנן אף קרנות השתלמות שנבנו והותאמו במיוחד לקיבוצים ומושבים שיתופיים. קרנות ההשתלמות נועדו לחיסכון לטווח בינוני והוא מהווה את אפיק החיסכון היחיד בישראל שהרווחים בו פטורים ממס רווחי הון.

הפקדת הכסף מתבצעת מהשכר החודשי של בעל הקרן. במידה והמעסיק אינו מפריש חלק מן המשכורת לקרן, אין לשכיר אפשרות לפתוח קרן השתלמות בעצמו. לעיתים, אף שקיימת האפשרות בחברה בה עובד השכיר להפריש כספים לקרן השתלמות, אנשים בוחרים לא לעשות זאת ולהשקיע את סכומי הכסף הללו בהגדלת המשכורת החודשית. ע”פ רוב, צעד שכזה אינו מומלץ היות והסכום הזה אינו משנה משמעותית את המשכורת החודשית, אך לטווח בינוני, הכסף יכול להצטבר ולהתאים למגוון מטרות גדולות יותר.

ומתי ניתן לפדות את הכסף?

מתום 6 שנים מרגע תחילת ההפקדות בקרן ההשתלמות ניתן למשוך את הכסף לכל מטרה שהיא (השם “קרן השתלמות”, כפי שהוא עשוי להורות בטעות, אינו באמת מחייב שהכסף ישמש לצרכי לימודים). נדגיש שוב, שבמשיכת הכסף, לא נדרש המשקיע לשלם מס על הרווחים.

תכנית טופ פיננס

תכנית החיסכון טופ פיננס (Top Finance) הינה פוליסת מיוחדת לחיסכון טהור לשם כל מטרה ולכל טווח השקעה שהוא בגמישות מלאה. התכנית מתאפיינת בין השאר בנזילות גבוהה המאפשרת לחוסך למשוך את כספו בכל שעה שיבחר ללא תשלום קנסות (המקובלים בתוכניות חיסכון שונות) ובגמישות טווח החיסכון, ניתן להפקיד סכום חד פעמי או לחלופין להקצות סכום קבוע באופן שוטף (מידי תקופה) – גובה הסכום ותדירות ההפקדה נתונים לבחירת בעל הפוליסה וניתנים לשינוי בכל עת. כך או כך, תוכניות החיסכון הינן מותאמות אישית לאדם החוסך באופן מיטבי. בעת רכישת הפוליסה ניתן לבחור מבין 7 מסלולי השקעה בקומבינציות ושילובים שונים, בכל אופן שהוא.

מומלץ מאוד להיוועץ במומחי הביטוח של ניליביט בטרם בחירת המסלולים בכדי להגיע לחיסכון המיטבי ביותר עבורך.

הבחירה ההתחלתית של המסלולים אינה גורלית וסופית. התכנית גמישה ומאפשרת לעבור בין המסלולים לאורך תקופת החיסכון כך שהתכנית תותאם לצרכי החוסך בכל עת. בנוסף, יש לציין כי ביצוע מעבר שכזה בין המסלולים אינו מהווה “אירוע מס”. במילים אחרות, אין צורך לשלם מס כלשהו או עמלה על המעבר בין המסלולים; מס רווח הון ישולם אך ורק בעת פדיון חלקי או מלא של הפוליסה.

באופן זה ניתן להגיע למקסימום חיסכון במינימום הוצאות – ללא דמי פתיחת חשבון, דמי משמרת, שיעור הוספה, דמי אחזקה, עמלת מעבר בין מסלולים וכו’. העלות היחידה אותה נדרש בעל הפוליסה לשלם היא דמי ניהול מצבירה.

לסיכום,

חיסכון לטווח בינוני ארוך כמעט ואינו מהווה מעמס על ההכנסה החודשית ועם זאת הוא מסייע משמעותית לחסוך סכומי כסף גדולים למטרות שונות. התחל לחסוך עכשיו והכן את האמצעים הכספיים להגשמת חלומותיך.

צור קשר עם מומחי הביטוח של ניליביט ונסייע לך לבנות את תכנית החיסון וההשקעה המתאימה לך ביותר.